Co powinno znaleźć się na stronie głównej witryny internetowej?

Podoba się? Udostępnij

zacznijmy od tego jak powinna wyglądać strona www

 

Każda strona internetowa ma możliwość zupełnie dowolnej edycji. Zawartość tekstu, fonty, wybór kolorów, obrazów, wygląd oraz układ poszczególnych elementów mogą być w pełni zmieniane wedle uznania. Dzięki czemu można zaprojektować ją tak, jak widzimy ja w swojej wyobraźni.

W związku z tym, projektowanie poszczególnych podstron witryny stanowi skomplikowane zadanie, które wymaga ustanowienia sprecyzowanego planu działania, zanim można przystąpić do praktycznej realizacji projektu.

Należy zwrócić uwagę, że strona główna stanowi zwykle najważniejszą część całej witryny. W jaki sposób skonstruować ją skutecznie, by spełniała swoje zadanie?

Optymalna konstrukcja strony głównej uzależniona jest od indywidualnych potrzeb i celów danej witryny. Serwisy informacyjne, strony firmowe oraz sklepy internetowe wymagają odmiennego podejścia.

Jednakże istnieje zestaw elementów, które zwykle warto umieścić na stronie głównej, będącej pierwszym kontaktem Twojego klienta z Tobą. Warto się im przyjrzeć.


Niniejszy poradnik podpowie Ci, na co warto zwrócić uwagę przy zamawianiu projektu oraz zwróci uwagę na istotne elementy na stronie. 

Zastanów się - jakiej witryny potrzebuje twój biznes?

Jeśli masz wątpliwości, która z opcji jest dla Ciebie - sprawdź wideo poradnik:

Odtwórz wideo

Jakie elementy zamieścić na stronie głównej?

Chociaż wydaje się, że logo jest jednym z podstawowych elementów strony internetowej(i nie tylko) i powinno być łatwe do poprawnego umieszczenia, to wiele osób popełnia podstawowe błędy w jego projektowaniu. Powiększenie logo jest jednym z najczęstszych błędów, który zwykle zadowala jedynie właściciela strony, a dla pozostałych użytkowników nie ma ono wartości, a wręcz wpływa negatywnie na estetykę strony.

Podobnie, umiejscowienie logo jest równie ważne i powinno kierować się estetyką i przyzwyczajeniami użytkowników. Często można zauważyć eksperymenty z przenoszeniem logo w różne miejsca, które nie odpowiadają przyzwyczajeniom większości użytkowników, a co za tym idzie, wpływają negatywnie na wizerunek strony.

Podstawą jest zawsze kierowanie się estetyką i przyzwyczajeniami użytkowników, a nie własnym gustem czy chęcią zwiększenia świadomości marki poprzez większe logo lub eksperymentowanie na odczuciach ludzi.

Strona internetowa powinna służyć użytkownikom, którzy ją odwiedzają – to jest najważniejsze.

Podstawowy element nawigacyjny, umieszczany zazwyczaj w górnej lub bocznej części strony. Jego zadanie to pokazanie użytkownikowi najważniejszych miejsc na stronie oraz ułatwienie mu nawigacji. Zastanów się, co w Twojej branży warte jest umieszczenia w menu. Najczęściej są to zakładki: „o nas”, „oferta” „blog” „współpraca” „portfolio”, „kontakt”, „nasze realizacje”, „jak do nas dojechać”, „nasze siedziby” „mówią o nas”, „nasze certyfikaty” itd. 
Sklepy internetowe w menu mogą zawrzeć kategorie sprzedawanych towarów lub usług, lub pasek do wyszukiwanie artykułów po nazwie. Menu dostosowywane jest bezpośrednio do branży i charakteru firmy. 

„Hero” to fragment strony internetowej, który ma za zadanie połączyć estetykę z jasnym, czytelnym przekazem.

Ten fragment jest widoczny od razu po wejściu na stronę i zazwyczaj nie wymaga przewijania w dół. Sekcja „hero” jest często wykorzystywana na stronach głównych wielu serwisów. Zazwyczaj składa się z ładnego obrazu w tle lub jednolitego tła z mniejszą grafiką obok tekstu. W sekcji znajdują się nagłówek informujący o treści strony, śródtytuł, a czasem również dłuższy tekst uzupełniający informacje o treści strony. Często w sekcji „hero” pojawiają się przyciski nawigacyjne, takie jak przycisk CTA (wzywający do działania, ale o tym za chwilę)

Warto również zauważyć, że obecnie coraz mniej stron stosuje slajdy na stronie głównej.

Przeważnie w sekcji „hero” umieszczany jest przycisk, który odsyła w najważniejszą część strony. Piszemy „zazwyczaj” gdyż nie każde hero będzie miało taką możliwość czy konieczność.

CTA (z ang. call to action) ma za zadanie przyciągnąć uwagę klienta, zaangażować się w proces komunikacji lub zachęcić do sprawdzenia nowości.

Np. dla branży hotelarskiej będzie to przycisk „zarezerwuj pobyt”, dla branży usługowej „sprawdź najnowsze promocje” i tym podobne. CTA musi wyróżniać się graficznie oraz merytorycznie. Chwytliwy i spójny z przekazem firmy tekst – to sukces skutkujący przekierowaniem klienta w konkretne miejsce na stronie. W tym elemencie możliwe jest popełnienie wielu błędów i należy ostrożnie podchodzić do 

Jeśli prowadzisz stronę biznesową, naturalne jest, że chcesz przedstawić swoje usługi w sposób kompletny. Najczęściej stosowanym sposobem jest umieszczenie ich w osobnych sekcjach (jeśli jest ich niewiele), lub wyświetlenie ich razem, np. w oddzielnych kolumnach.

Zwykle każda usługa jest opisana:

  • nazwą,
  • krótkim opisem,
  • obrazem lub ikoną, która odnosi się do danej usługi,
  • czasem również przyciskami, które kierują do osobnych podstron, poświęconych każdej usłudze z osobna.

Gdy mówimy o „korzyściach”, mamy na myśli krótkie opisy usług lub produktów, które ukazują potencjalnemu nabywcy, co może zyskać dzięki ich użytkowaniu.

Zazwyczaj, gdy kupujemy coś, nie kupujemy tylko samego przedmiotu, ale bardziej chcemy zdobyć coś, co pomoże nam zrealizować nasze cele.

Przykładowo, jeśli chcemy biegać, to potrzebujemy odpowiedniego obuwia i odzieży. Jeśli potrzebujemy komputera do pracy podczas podróży, kupujemy laptopa i tak dalej.

Najlepszym sposobem na prezentowanie korzyści na stronach internetowych jest często stosowanie sekcji, które dzielą się na dwa rodzaje.

Pierwszym rodzajem są sekcje, które poświęcone są każdej korzyści z osobna. Zwykle składają się z krótkiego tekstu oraz odpowiedniego obrazka lub ikony.

Drugi rodzaj sekcji to prezentacja wszystkich korzyści jednocześnie, zwykle w postaci tabeli lub grafiki.

Social proof, czyli dowody społeczne, to elementy, które mają na celu przekonanie odwiedzających, że powinni wybrać Twoją firmę. Do takich elementów zaliczamy między innymi opinie klientów, które zawierają przekonujące teksty i realne zdjęcia zadowolonych osób, które korzystały z Twoich usług lub produktów. Często spotkać możemy referencje lub zrealizowane projekty.

Innym elementem dowodów społecznych są loga firm, z którymi współpracujesz. Jeśli wśród tych firm znajdują się rozpoznawalne marki, może to zrobić na potencjalnych klientach bardzo dobre wrażenie.

Wzmianki o prestiżowych nagrodach lub osiągnięciach również są korzystne, ponieważ świadczą o tym, że Twoja firma jest godna zaufania. Wszystkie te elementy razem działają na korzyść Twojej marki i zwiększają szanse na przekonanie odwiedzających do wyboru Twojej firmy.

 

Na stronach internetowych firm często pojawiają się zakładki o nazwie „O nas” lub „Zespół”, a czasami także sekcje dedykowane pracownikom bezpośrednio na stronie głównej. Chociaż informacje o zespole nie są kluczowe dla użytkowników w procesie wyboru konkretnej firmy, to stanowią one dodatkową wartość dodaną, rozszerzającą wiedzę na temat przedsiębiorstwa.

W niektórych przypadkach prezentowanie zespołu na stronie głównej może okazać się celnym pomysłem, szczególnie jeśli pracownicy wyróżniają się czymś specjalnym lub gdy mamy ciekawą koncepcję, jak zaprezentować ich szerszej publiczności bezpośrednio na stronie głównej.

Warto zaznaczyć, iż ukazanie pracowników lub założycieli firmy na stronie internetowej może wpłynąć na zaufanie potencjalnego klienta do naszej firmy. Jeśli kupujący widzi, że za daną usługą stoi człowiek, w dodatku można zobaczyć jak się nazywa czy wygląda – to w niektórych branżach może być to dodatkowy plus.

Stopka to prawdopodobnie ostatni element na stronie, umieszczany również przeważnie w większości podstron naszej domeny. 

Nie warto zaniedbać tej formy przekazu gdyż zazwyczaj znajdują się tu treści ważne. Nie tak istotne jak na górze strony ale to miejsce na podlinkowanie ważnych stron, dodanie formularza kontaktowego, danych kontaktowych, FAQ, pomoc, reklamacje, odnośników do mediów społecznościowych, pliki do pobrania, politykę prywatności czy regulamin korzystania ze strony. Co istotne – jest to miejsce w teorii na samym końcu, więc warto zachęcić go do zostania na stronie jakimś przyciskiem czy umieszczeniem jakiegoś elementu z górnego menu,. 

Co my na to?

Gotowy by zrobić z nami swoją stronę?

Branding firmy

Skuteczne kampanie reklamowe - analiza

380

Tyle osób przeczytało już ten artykuł

10

Tyle osób wybrało dla siebie odpowiednią stronę docelową

55

Tyle osób przeczytało więcej artykułów na naszej stronie

67

Tylu klientów już nam zaufało

5

tYlu klientów mamy na liście oczekujących

Bądź jednym z nich i wpisz w formularzu w zakładce złóż zamówienie kod: "czytam, więc wiem"

I otrzymaj 10% zniżki na pierwsze zamówienie!